Açık Emar’ da Fetal Emar Çekimi

açık mr 4

Anne adaylarının hem kendisi hem de bebeği için sorunsuz bir şekilde gebelik dönemi geçirmek istemesi en doğal hakkıdır. Ancak bazı özel durumlardan dolayı bazen mümkün olmayabiliyor.

Fetüs anne karnında olduğu zaman bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunların zamanında teşhis edilmesi oldukça önemlidir.  Bu sorunlar anne adayları için gebelik döneminde bazı sorunlarla karşı karşıya gelme olasılığını da ortaya çıkarmaktadır. İşte bu sorunların erken teşhisinde MR Fetal uygulaması ortaya çıkmaktadır.

Bu uygulama sayesinde gebelik döneminde anne ve bebekte meydana gelen sorunların teşhisinde kullanılan en önemli MR yöntemlerinden biridir. Bu sorunların detaylı bir şekilde görüntüler eşliğinde daha sağlıklı sonuçlar alınarak yapılan yöntemlerden biridir. Diğer MR yöntemleri ile karşılaştırıldığı zaman hem anne hem de bebek için risk oluşturmayan bir görüntüleme işlemidir. Sağlıklı olmasına rağmen çoğu anne tarafından yapılmamaktadır. Uzman hekimler önemli bir sorunla karşılaştıklarında veya ihtiyaç durumunda MR Fetal uygulamasını yapmaktadırlar.

Farklı MR yöntemlerinde radyasyon olmasına rağmen bu konuda hamile olanların radyasyona marul kalmaması gerektiği bilinmektedir. Ancak MR Fetal görüntüleme işleminde radyasyon olmadığı için hamile bayanların rahatlıkla yaptırabilecekleri bir yöntemdir. Ses dalgası sistemi kullanarak görüntü alınmadığı ve x ışınları dediğimiz manyetik ışınlar kullanılmadığı için hamile olan bireyler rahatlıkla bu uygulamayı yaptırabilirler.

Güvenlik ve sağlık yönünden hiçbir zararı yok olmasına rağmen anne adaylarının yaptırmadığı bir uygulamadır. Hasta olan anne adaylarının MR Fetal uygulaması öncesinde hazırlık içerisinde olması gerekli değildir. Açlık, ilaç içme ve bazı gıdalardan uzak durması gibi konular Fetal MR için gerekli değildir. Bu uygulama gerekli görüntülerin ve verilerin alınması için anne karnındaki bebeğin 24 haftayı geçmesi gereklidir. Bu süre sonunda gerekli uygulama en iyi şekilde yapılmaktadır. Bebeğin durumu hakkında detaylı görüntüler bu süre sonucunda rahatlıkla incelenmektedir. MR Fetal uygulaması ile şu hastalıkların tanı ve tedavi aşaması yapılmaktadır. Anne karnında bulunan bebeğin sinir sistemi hastalıkları, beyin gelişiminde sorunların tespiti ve omurga sorunlarının tespit edilmesinde kullanılır.

Ayrıca bebek anne karnında olduğu sırada oluşan kalıtım ve tümör hastalıkların teşhisinde, anne ve bebek de herhangi bir kanlanmanın olması durumunda, karın boşluğu, akciğer ve kas değerlendirilmelerinin yapılması için tanı konulması ve tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*