HSG Filmi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

HSG Filmi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

HSG filmi oldukça kapsamlı ve net bir şekilde rahmin ve rahim yollarının görüntülenmesini sağlar. HSG filmi, rahimde bir sıkıntı veya rahatsızlık olduğunda direk olarak görüntülenmesini hastalığın tanısı için gereklidir. HSG tedavi değil tanı için gerekli olan bir işlemdir. Günümüzde teknolojini gelişmesi ve ilerlemesiyle beraber HSG artık daha kolay acısız, ağrısız geçmektedir.

HSG işlemi uzman bir doktor yardımıyla yapılırsa 15-20 dakika kadar sürmektedir. Her ne kadar kısa bir işlem olsa da uzmanlık isteyen bir işlemdir. HSG işlemi sonrasında dikkat edilmesi gereken ufak noktalar vardır. HSG sırasında vajina biraz tahriş olabileceği için işlem sonrasında en az 1 hafta cinsel ilişki önerilmez.

Rahim filmi sonrasında rahim yollarında tıkalı olan pıhtılar açılacağı için sonrasında lekelenmeler ve kanamalar görülebilir. Kanama veya lekelenme görürseniz endişelenmeyin, oldukça normaldir 2-3 gün içinde kendiliğinden kesilecektir. Kasık, karın ve bel bölgenizde yoğun olmayan ağrılar hissedebilirsiniz, bu da normaldir alacağınız ağrı kesici ile bu şikâyetinizden kurtulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*