Rahim Filmi Ne Zaman Çektirilir?

HSG

Rahim filmi (HSG filmi) çektirmeyi düşünüyorsanız zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Öncelikle oluşabilecek gebeliğe zarar vermemek için, rahim filmi adet kanaması görülen günlerden sonraki ilk günlerde çekilmelidir. Adet sonrasındaki günler gebelik için uygun zamanlar değildir, gebeliğin oluşması da oldukça düşük bir ihtimaldir. Özellikle bu günlerde rahim filmi çekilir.

Rahim filmi çektirmek için geç kaldıysanız adetinizden 10-15 gün geçtiyse asla rahim filmi çektirmeyin bir sonraki adet döneminize kadar bekleyin. Çünkü adetten sonraki 10-15 gün içinde döllenme ve hamilelik gerçekleşmiş olabilir. Eğer hamilelik gerçekleştiyse fetüs bu işlemden zarar görebilir. Bu nedenle belirttiğimiz zaman dilimlerinin dışında rahim filmi asla çektirmeyin mutlaka bekleyin. Adet kanamanız bittikten 3-4 gün içinde rahim filmini çektirebilirsiniz, bu süre dışında rahim filmini ertelemenizde fayda var. HSG filmi özellikle çocuk sahibi olamayan bayanlarda tercih edilen bir işlemdir.

HSG filmi sayesinde rahim ve rahim kanallarının tam olarak görüntülenmesi, bebeğin yaşayacağı rahmi tam olarak görüntülemek mümkündür. Bu işlem sayesinde rahimde bir sorun varsa net olarak görüntülenebilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*