Tomografi Emar Farkı

Tomografi Emar Farkı

MR cihazının Türkiye’ye gelmesi çok eskilerde değildir, yaklaşık 25 yıl önce Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Teknoloji geliştikçe ve ilerledikçe farklı fonksiyonlara sahip MR cihazları çıkmaya ve kullanılmaya başlandı. MR ile bilgisayarlı tomografi cihazında görülmeyen ince detaylar görünebiliyor. MR sayesinde hem beyin ve omurga hem de kemik eklem görüntülerini daha detaylı olarak görüntüleyebiliyoruz.

MR ile hastalıkların patolojisinin incelenmesi çok daha kolay ve hızlı hale geldi. Hastalıkların teşhisi daha hızlı ve net olarak koyuldu. Fakat her hastalığın teşhisinde MR kullanılmamaktadır yerine göre değişim gösterebilmektedir. MR, tomografiye göre daha hızlı ve fazla sonuç vermesine rağmen bazı durumlarda tercih edilmez. Örnek verecek olursak kireçlenme yâda kireçlenmenin içinde oluşmakta olan tümörleri tomografi ile çok rahat görüntüleyebilirken MR ile oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple hastalıktan hastalığa değişmektedir.

Tomografi sonuçlarını 5-6 saat sonra görebilirken, MR sonuçları çok daha hızlı bir şekilde çıkabilmektedir. Hızlı teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlık ise hemen sonuçların görülmesi gerekiyorsa MR daha doğru bir seçenektir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*